Cena sjednaná pro účely daně z nabytí vždy bez DPH
Finanční správa dne 24. 11. 2017 vydala důležité stanovisko, které navazuje na rozhodnutí NSS o zahrnutí (resp. nezahrnutí) DPH do ceny sjednané při aplikaci správného postupu při stanovení daně z nabytí nemovitých věcí. Finanční správa se s těmito rozsudky ztotožnila a již v září veřejně akceptovala nezahrnutí DPH do základu daně z nabytí v případech, kdy byl poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí převodce a k převodu došlo v období od 1. 1. 2014 do 31. 10. 2016. Logicky se nabízela otázka, jak postupovat v případech, kdy je poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí nabyvatel.
Finanční správa nyní dospěla k závěru, že do základu daně se DPH nezahrne, pokud je součástí ceny sjednané DPH. Došlo tedy k zobecnění rozsudků NSS i na případy, kdy je poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí nabyvatel včetně případů po 31. 10. 2016. Výše uvedené implicitně vyplývá z rozsudků NSS, kdy soud nevyslovil závěr, že by se stejný princip neměl uplatnit i u poplatníka nabyvatele. Výše uvedené je také v souladu s daňovou neutralitou. Nebude tudíž docházet k případům, kdy pouze proto, že je převodce plátcem DPH, nabyvatel je zatížen vyšší daní z nabytí nemovitých věcí, než kdyby převodce plátcem DPH nebyl (DPH by zvyšovala základ daně pro daň z nabytí nemovitých věcí). Finanční správa se vzhledem k těmto skutečnostem rozhodla změnit svoji metodiku a správní praxi.
Uvedené závěry bude finanční správa aplikovat na případy, kdy dosud nebylo dokončeno daňové řízení. V případech, kdy jsou daňová řízení ukončena (daň byla již vyměřena), mohou poplatníci uplatnit svá práva podáním dodatečných daňových přiznání. Finanční správa dále doporučuje, aby v rámci jednoduchého výpočtu ceny sjednané byla ve smlouvách týkajících se nabytí vlastnického práva vždy vyčíslena částka DPH. Pro nabyvatele bude tak jednodušší správně určit základ daně z nabytí nemovitých věcí a předejde se tak zbytečné dodatečné administrativě v podobě případných dodatečných daňových přiznání.