Sleva na sociálním pojištění u zaměstnanců se zkráceným úvazkem
Od 1. února 2023 si budou moci nově zaměstnavatelé uplatnit slevu na sociálním pojištění u vybraných zaměstnanců pracujících na zkrácený pracovní nebo služební poměr. Cílem je podpořit zaměstnávání osob, které kvůli věku nebo z důvodu různých životních situací nemohou pracovat na plný úvazek.
Měsíční slevu z pojistného hrazeného zaměstnavatelem ve výši 5 % (ze současných 24,8 %), si bude moci zaměstnavatel uplatnit z úhrnu vyměřovacích základů zaměstnanců ve zkráceném služebním nebo pracovním poměru, pokud (i) pracovní doba těchto zaměstnanců činí alespoň 8 hodin, avšak nepřekročí 30 hodin týdně; (ii) vyměřovací základ ze všech zaměstnání u téhož zaměstnavatele nepřesáhne 1,5násobek průměrné mzdy a (iii) zároveň, vyměřovací základ ze všech zaměstnání u téhož zaměstnavatele připadající na 1 hodinu z úhrnu odpracovaných hodin v kalendářním měsíci nepřesáhne 1,15 % průměrné mzdy.
Novela obsahuje ještě další podmínky pro uplatnění výše uvedené slevy. Do vybraných kategorií zaměstnanců budou mimo jiné patřit osoby starší 55 let, rodiče pečující o děti mladší 10 let, osoby pečující o osobu blízkou mladší 10 let, která je závislá na pomoci jiné osoby, osoby se zdravotním postižením či osoby na rekvalifikaci. U osob mladších 21 let lze slevu na pojistném uplatnit bez ohledu na rozsah jejich sjednaného pracovního úvazku.
V případě více zaměstnání u jednoho zaměstnavatele bude možné slevu na pojistném na konkrétního zaměstnance uplatnit pouze z jednoho zaměstnání. Pokud by zaměstnanec v příslušném kalendářním měsíci vykonával zaměstnání u více zaměstnavatelů, může tuto slevu uplatnit pouze ten, který o slevu zažádá jako první.
Současně musí zaměstnavatel svůj záměr uplatnit slevu na pojistném oznámit ČSSZ na předepsaném tiskopisu nejpozději ve lhůtě pro podání přehledu za ten kalendářní měsíc, za který chce slevu uplatnit. Slevu si zaměstnavatel odečte z úhrnu pojistného za daný měsíc. Zaměstnavatel bude zároveň povinen vést předepsanou evidenci o zaměstnancích, za které slevu na pojistném uplatňuje. Novela rovněž ukládá informační povinnost pro zaměstnance vůči svému zaměstnavateli. Pokud bude sleva na pojistném zaměstnavatelem uplatněna nesprávně z důvodu pochybení zaměstnance, bude moci zaměstnavatel po zaměstnanci požadovat náhradu vzniklého penále.