Svěřenské fondy a jejich uplatnění v praxi
Na základě novely zákona o daních z příjmů, která je účinná od 1. července tohoto roku, mohou být svěřenské fondy považovány za mateřskou společnost a uplatnit tak při splnění určitých podmínek osvobození od daně u přijatých výplat podílů na zisku od dceřiné společnosti obdobně jako mateřské společnosti mající formu akciové společnosti, společnosti s ručením omezením či družstva. Tato změna tak umožňuje lepší využití svěřenských fondů, neboť díky tomu jsou svěřenské fondy daňově neutrální - neposkytují daňové výhody, avšak současně, pokud jsou správně strukturovány, nepřinášejí ani daňové nevýhody.
Svěřenské fondy existují v České republice již od roku 2014. Jejich úprava v občanském zákoníku je inspirována právem Quebecu, kde tento institut funguje velmi dobře již 24 let. Přesto nebyl tento nástroj v ČR zpočátku příliš využíván, neboť v českém prostředí se jedná o relativně nový koncept, který byl pro mnoho lidí (včetně advokátů a notářů) velkou neznámou. V posledních 18 měsících však došlo k poměrně velké změně, a to nejen díky uplynulé době, ale také právě díky výše uvedeným pozitivním změnám týkajícím se daňového zatížení institutu.
Svěřenské fondy začínají být využívány i širší vrstvou obyvatel. Lze je dobře využít k mnoha účelům; nejčastěji však pro ochranu majetku, dědické záležitosti a předávání rodinných firem dalším generacím. Ve většině těchto případů zpřístupňují taková řešení, jež dosud v ČR neexistovala:
- Holdingové struktury
- Ochrana rodinného majetku proti budoucím rizikům a žalobám.
- Struktury k nalezení rovnováhy mezi potřebami současných partnerů s dětmi před majetkovými nároky ze současných a předchozích manželství.
- Struktury vedoucí ke zmírnění nejhorších účinků nepominutelného dědictví - včetně možnosti přeskočení generace.
- Předávání rodinných firem další generaci - struktury, jež umožní předání vlastnictví firmy rodině, ale její kontrolu ponechají v rukou zakladatele a/nebo přenechají profesionálním manažerům, které zakladatel sám určí.
- Svěřenské fondy pro veřejně prospěšné účely - poskytující školné, budující a spravující koncertní haly atd.
- Struktury spravující rodinný majetek ve prospěch dalších generací.
Pro fungování struktury využívající institut svěřenského fondu je však s ohledem na novost tohoto institutu zásadní, aby byla připravena a realizována ve spolupráci s odborníky na tuto problematiku. Důležité je nejen zpracování zakládací dokumentace, ale i následná správná administrace svěřenského fondu. Z hlediska zdanění jde pak o aspekty vložení majetku do svěřenského fondu, zdanění příjmů vytvořených činností fondu a následně, a to zejména o daňové aspekty budoucích plnění ze zisku či majetku fondu ve prospěch obmyšleného.
(Příspěvek připraven ve spolupráci s poradci společnosti Svěřenské fondy a trusty s.r.o.)