Zavedení minimální sazby daně v EU
Členské státy EU se shodly na zavedení minimální efektivní sazby daně a před Vánoci vstoupila v platnost směrnice o zajištění globální minimální úrovně zdanění nadnárodních skupin podniků a velkých vnitrostátních skupin. Implementovat ji členské státy musí do konce roku 2023.
Cílem směrnice je, aby zisk velkých nadnárodních i domácích skupin nebo společností byl zdaněn minimálně 15% efektivní sazbou daně v každém státě, ve kterém společnosti působí. Pravidla se týkají společností sídlících v EU, které jsou součástí skupin s konsolidovanými výnosy ve výši nejméně 750 milionů eur za alespoň dvě ze čtyř předchozích období. Pokud efektivní daňová sazba společností v jednom státě nedosahuje požadovaných 15 %, vzniká povinnost uhradit tzv. dorovnávací daň. Cílem pravidla pro zahrnutí příjmů je zajistit dorovnání daně na úrovni mateřské společnosti, pokud nejsou u jednotlivých dceřiných společností zisky dostatečně zdaněny. Pokud není možné daň dorovnat pomocí tohoto pravidla (např. pokud mateřská společnost sídlí mimo EU), uplatní se pravidlo pro nedostatečně zdaněný zisk na úrovni dceřiných společností.
Pravidlo pro zahrnutí příjmů se začne uplatňovat od roku 2024 a pravidlo pro nedostatečně zdaněný zisk od roku 2025. Kritéria konsolidovaných výnosů se určí na základě historických dat, lze tedy již nyní předběžně určit, zda se na konkrétní skupinu budou pravidla pro minimální efektivní daň vztahovat.