Zveřejnění účetní závěrky a případné postihy při nedodržení této povinnosti
Účetní jednotky zapsané v obchodním rejstříku jsou povinné zveřejnit svou účetní závěrku jejím uložením v elektronické podobě do sbírky listin u jejich místně příslušného rejstříkového soudu.
Rozsah zveřejňované účetní závěrky
Rozsah zveřejňované účetní závěrky je v zásadě závislý na tzv. kategorizaci účetní jednotky. Například mikro účetní jednotky zveřejňují rozvahu ve zkráceném rozsahu a výkaz zisků a ztrát nemusejí zveřejňovat vůbec. Naopak účetní jednotky podléhající povinnému auditu zveřejňují účetní závěrku i výroční zprávu v podobě, v jaké byla ověřena auditorem, včetně zprávy auditora.
Lhůta pro zveřejnění
Povinnost zveřejnit musí být splněna do 12 měsíců od rozvahového dne zveřejňované účetní závěrky, bez ohledu na to, zda byla účetní závěrka řádně schválena. Povinně auditované účetní jednotky musejí však zveřejnění uskutečnit nejpozději do 30 dnů od ověření auditorem a schválení příslušným orgánem (např. valnou hromadou).
Sankce při nezveřejnění
Při nesplnění této povinnosti hrozí účetní jednotce jednak sankce dle zákona o účetnictví (až do výše 3% hodnoty aktiv), dále pokuta od rejstříkového soudu (až do výše 100 TCZK) a v případě opakovaného neplnění či neplnění se závažnými důsledky pro třetí osoby, může rejstříkový soud zahájit řízení o zrušení obchodní korporace s likvidací.
I přes riziko výše uvedených sankcí, však v praxi obchodní korporace velmi často nedodržují výše uvedenou povinnost. Někdy opomenutím, někdy z toho důvodu, že jde o neaktivní společnost, a někdy záměrně, neboť nechtějí „odhalovat" ekonomické údaje týkající se jejich činnosti. Tento stav je mimo jiné zapříčiněn pravděpodobně i tím, že ve skutečnosti úřady k uplatnění sankcí přistupují spíše ojediněle.
Nově možnost zrušení společnosti soudem
Připravená novela o obchodních korporacích by měla více postihnout společnosti, které nezaloží po 2 po sobě jdoucí účetní období účetní závěrku do sbírky listin a současně jsou nekontaktní (nebude možné jim opakovaně doručit výzvu), tj. jedná se zejména o tzv. neaktivní společnosti. Soud bude oprávněn rozhodnout o zrušení takové obchodní korporace bez likvidace, což bude rychlejší a méně nákladné.