Česká daň z digitálních služeb
Dne 7. července 2021 bylo zařazeno na program schůze Poslanecké sněmovny třetí čtení návrhu zákona o dani z digitálních služeb včetně téměř dvaceti pozměňovacích návrhů. Na jeho projednávání se však Poslanecká sněmovna nedostala, další příležitost k jeho projednávání bude v polovině září 2021.
V případě, že by došlo ke schválení zákona o dani z digitálních služeb v současné podobě, jednalo by se o zdanění:
- provedení cílené reklamní kampaně;
- využití mnohostranného digitálního rozhraní;
- poskytnutí dat o uživatelích.
Digitální daň by se vztahovala na společnosti, které jsou součástí nadnárodní skupiny s celkovým ročním obratem alespoň 750 mil. EUR s tím, že celkový příjem nadnárodní skupiny ze zdanitelných služeb poskytnutých v České republice přesáhne částku 100 mil. Kč za rozhodné období a výnosy z digitálních služeb u těchto společností představují více než 10 % celkových výnosů. Tyto společnosti by byly považovány za tzv. osoby povinné k dani. V případě, že by za rozhodné období splnily některou z následujících podmínek, měly by povinnost se registrovat jako plátci digitální daně:
- úhrn úplat z provedení cílené reklamní kampaně přesáhne 5 mil. Kč;
- úhrn úplat za poskytnutí dat o uživatelích přesáhne 5 mil. Kč;
- počet uživatelských účtů při využití mnohostranného digitálního rozhraní přesáhne 200 tisíc.
Lhůta pro registraci: |
15 dnů ode dne uskutečnění první zdanitelné služby |
Zdaňovací období: | kalendářní rok |
Zálohy: | měsíční |
Správce daně | Specializovaný finanční úřa |
Dílčí sazby daně z digitálních služeb byly původně navrhovány ve výši 7 %, pozměňovací návrhy však přichází se snížením této sazby na 5 % či dokonce 3 %. Dalšími diskutovanými změnami bude jistě také datum účinnosti tohoto zákona.
Vzhledem ke zvyšující se tendenci řešit problematiku zdanění digitálních gigantů celosvětově na úrovni OECD není jisté, zda vůbec ke schválení zákona o dani z digitálních služeb v této podobě dojde. Již nyní je totiž plánována platnost tohoto zákona pouze do konce roku 2024.